Kawa w kapsułkach czy świeżo mielona – która lepsza do biura?

Kawa w kapsułkach czy świeżo mielona – która lepsza do biura?

Kiedy dopiero zaczynamy przygodę z kawą sami nie wiemy od czego zacząć, która kawa jest najlepsza i którą wypróbować jako pierwszą, aby znaleźć swoją ulubioną. Prawdziwi smakosze kaw znają wszystkie ich rodzaje oraz smaki, ale każdy ma inne upodobania i to jakie zdanie mają inni na temat danej kawy może znacząco różnić się od tego co my odczujemy smakując ten sam napój. Aby móc stwierdzić jaki napar będzie najlepszy należy wypróbować obydwu.

Do zaparzenia kawy w kapsułkach potrzebny jest specjalny ekspres, działa on na podobnej zasadzie jak ekspres ciśnieniowy, bowiem podgrzana woda wstrzykiwana jest do kapsułki, w której znajduje się kawa. Powstała esencja jest filtrowana przez papierowy filtr i przez wąskie otworki spływa do filiżanki, która powinna być ustawiona pod urządzeniem. Chcąc, aby uwolniła się maksymalna moc aromatu, należy użyć wody o odpowiedniej temperaturze, nieprzekraczającej 100 stopni, warunkiem koniecznym jest także wysokie ciśnienie w ekspresie.

Na rynku obecnych jest wiele rodzajów kawy czarnej zwykłej, a także takiej z dodatkiem mleka. Zarówno ekspres kapsułkowy i ciśnieniowy wykorzystują podobny mechanizm działania, to jednak znacząco różni je inna ważna kwestia, mianowicie do ekspresu ciśnieniowego używamy kawy zmielonej https://advancedfood.pl/kawa-mielona tuż przed parzeniem, a nawet świeżo palonej, jeśli bierzemy kawę z dobrego źródła. W związku z tym, że proces od palenia do zaparzenia kawy jest krótki to ziarna zachowują swoje maksymalne bogactwo aromatu i w ten sposób po zaparzeniu uzyskujemy kawę o ciekawym, głębokim smaku i silnym aromacie.

zmielona ziarnistaJeśli mowa o kapsułkach to z nich nie da się wydobyć takiej mocy aromatu jak w przypadku kawy mielonej sporządzonej w ekspresie ciśnieniowym. W kapsułkach kawa jest już zmielona i zapakowana próżniowo, od momentu zmielenia kawy do kapsułki, aż do jej zaparzenia może minąć nawet rok, w związku z czym taki napój nie jest w stanie zaoferować nam niezapomnianych wrażeń smakowych.

Na pewno na korzyść kawy w kapsułkach przemawia fakt, iż przyrządzenie naparu jest bardzo proste. Wystarczy umieścić kapsułkę w odpowiednim miejscu i wcisnąć guzik, a urządzenie samo przygotuje dla nas pożądany napój, w zasadzie obsługa ekspresu ciśnieniowego również jest prosta i nie powinna nikomu sprawić problemu. Ekspres na kapsułki wygląda zachęcająco, ponieważ ma ciekawy wygląd, dzięki czemu może być ciekawym elementem wyposażenia kuchni.

Ceny takich urządzeń nie są wygórowane, natomiast jeśli chodzi o ceny ekspresów ciśnieniowych to już jest inna bajka. Jednak samo użytkowanie ekspresu może już podnieść koszty, ponieważ sama jedna kapsułka kosztuje 2 zł, a mnożąc to przez ilość wypitych dziennie kaw to wychodzi ładna suma, nie mówiąc już ile będzie kosztować to w ciągu całego roku. Ogólnie rzecz biorąc kapsułki przewyższają cenę kawy świeżo zmielonej. To jaką kawę wybierzemy zależy tylko od nas, jeśli zależy nam na smaku, a zarazem na wydajności to warto wybrać kawę świeżo zmieloną. Naparu przyrządzonego ze świeżo zmielonych ziaren nie zastąpi żaden inny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *