Pit 2018 – rozliczamy PIT przez Internet w programie Pit Format

Pit 2018 – rozliczamy PIT przez Internet w programie Pit Format

Do 30 kwietnia 2019 roku mamy obowiązek rozliczyć swój PIT za 2018 rok. Sposobów na to mamy wiele, w tym zupełnie nowy, wprowadzony dopiero w tym roku, czyli system Twój e-PIT. Poniżej podpowiadamy, jak się przygotować do rozliczenia PIT oraz jaką metodę rozliczenia wybrać, ponieważ nowa usługa Ministerstwa Finansów niestety nie jest dostępna dla wszystkich.

Jak przygotować się do rozliczenia PIT za 2018 rok?

Zanim przystąpimy do rozliczenia swoich dochodów za ubiegły rok, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić dokładnie ich wszystkie źródła. Jest to bowiem bardzo ważne przy wyborze właściwego formularza deklaracji. Przykładowo, jeśli nasze dochody pochodziły wyłącznie z tytułu umowy o pracę, odpowiednim formularzem będzie PIT-37, który wypełnimy na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT-11. Jeżeli natomiast dodatkowo uzyskiwaliśmy przychody z tytułu gry na giełdzie, konieczne będzie wypełnienie drugiego formularza PIT-38. Z kolei osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą rozliczyć się na podstawie deklaracji PIT-36.

Kolejną ważną kwestią jest podjęcie decyzji o tym, czy rozliczamy się samodzielnie, czy z małżonkiem. Należy również ustalić, z których ulg i odliczeń możemy skorzystać.

radosna kobieta po wypełnieniu i przesłaniu pit przez internet

Wybór metody złożenia deklaracji, czyli w jaki sposób rozliczyć PIT?

Czasy, w których deklarację PIT trzeba było mozolnie wypełniać ręcznie, a potem stać w długiej kolejce do okienka w Urzędzie Skarbowym, by ją oficjalnie złożyć, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj do wyboru mamy różne metody rozliczenia PIT, z których największą popularnością cieszą się te, które wymagają jak najmniej wysiłku. Nasz roczny PIT za 2018 rok możemy rozliczyć w następujący sposób:

  1. Tradycyjnie – na papierowym formularzu, który po wypełnieniu możemy złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą,
  2. Za pomocą systemu e-Deklaracje – należy tutaj wybrać odpowiedni formularz, wypełnić go oraz wysłać elektronicznie do Urzędu Skarbowego,
  3. W nowym systemie Twój e-PIT – jest on dostępny tylko dla wybranych podatników, którzy znajdą w nim online swoją gotową, wypełnioną deklarację PIT 37 lub/i PIT 38,
  4. Za pomocą darmowego programu do wypełniania PIT online – przykładem takiego programu jest PIT Format, który umożliwia rozliczenie ponad 20 różnych deklaracji w bardzo prosty i intuicyjny sposób, a także pozwala gotowy formularz wysłać online do Urzędu Skarbowego,
  5. Z pomocą biura podatkowego – rozliczenie PIT możemy powierzyć specjalistom, którym należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty i zapłacić wynagrodzenie za wykonaną usługę.

Która metoda jest najlepsza? W zeszłym roku ponad połowa Polaków rozliczyła swój PIT przez Internet i trudno się temu dziwić – jest to najszybsza i najwygodniejsza forma złożenia deklaracji podatkowej, która nie wymaga stania w kolejkach do urzędowego okienka. Również samo wypełnienie PIT online okazuje się dużo łatwiejsze niż w tradycyjny sposób, ponieważ nowoczesne darmowe programy PIT są tak skonstruowane, by wpisywanie danych było łatwe i zrozumiałe, a także, by zminimalizować ryzyko pomyłki.

2 Replies to “Pit 2018 – rozliczamy PIT przez Internet w programie Pit Format”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *